Kritéria

 
     
 

Použití na vlastním domě

Možnost použití pasivních solárních prvků na Vašem domě záleží na umístění a orientaci Vašeho domu. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud:

 • je Váš dům navržen či konstruován jako budova, jejíž orientace a design umožňuje maximalizovat příjem slunečního záření v zimě a v létě tento příjem minimalizovat
 • směřují obývací pokoje na jih či západ a umožňují tak přímý vstup slunečního záření v zimních měsících
 • přidané pasivní solární prvky dokáží odrážet či zablokovat příjem slunečního záření v letním období, zejména v jižní Evropě
 • mohou být dveře a okna umístěny tak, aby podporovaly přirozenou ventilaci mezi teplejšími a chladnějšími částmi budovy
 • máte možnost vyměnit stávající okna za ventilovaná okna či okna, která mají sklo potaženo reflexní vrstvou nepropouštějící teplo
 • můžete přidat vnější skleněnou tabuli na jižní stěně, abyste tak vytvořili tzv. Trombeho stěnu

Vhodné zastínění může poskytovat dobrou kontrolu nad vnitřními teplotními podmínkami, a předejít tak nutnosti použití klimatizace v letním období, zatímco napomáhá udržet teplo během zimy. Základním pravidlem je umístit zastínění tak, aby bylo omezeno sluneční záření během léta.

Níže jsou uvedeny nejběžnější možnosti použití.

 • Opadávající stromy stínící jižní okna - listy během léta poskytují stín, ale na podzim opadají.
 • Okenice obvykle montované zvenčí okna - odrážejí sluneční záření dopadající na okno v letním období a udržují teplo v noci a v zimě.
 • Markýzy včetně žaluzií, které lze naklánět za účelem regulace dopadajícího světla a odrážení tepla: mohou být montovány buď horizontálně (Benátské žaluzie), anebo vertikálně.
 • Externí horizontální plochy montované nad okny tak, aby bránily přímému dopadu slunečních paprsků, když je slunce vysoko na obloze, ale umožňovaly jejich přístup, když je slunce na obloze nízko.
 • Roleta - externí stínidlo, které lze roztáhnout či svinout v závislosti na aktuální potřebě odrážet sluneční světlo.
 • Stínící panely, ploché či válcové, které lze použít k zastínění fasády či terasy.

 

 

 

 

Solární vytápění

Absorpce slunečních paprsků vnějšími jižně orientovanými zdmi umožňuje teplu prostupovat do vnitřního zdiva domu.

Přenos světla okny umožňuje infračerveným paprskům ohřívat vzduch v místnosti. Pokud je vnější skleněná tabule z vnitřní strany potažena vhodnou reflexní vrstvou, jsou infračervené paprsky odráženy zpět do místnosti, a tak udržují teplo.

Trombeho zeď

Černá či tmavá zeď využívající skleníkový efekt díky sklu umístěnému několik centimetrů před ní a vytvářejícímu tak vzdušný prostor; vzduch díky rozdílnosti teplot přirozeně cirkuluje.

Ventilovaná okna

Ventilovaná okna mají Benátské žaluzie umístěné mezi oběma skly okna s dvojitým zasklením. Lišty žaluzií jsou z jedné strany potaženy černou a z druhé strany bílou barvou, díky čemuž může být teplo buď absorbováno, anebo odráženo. Na vnitřní i vnější straně okna jsou otvory, které umožňují teplému vzduchu vstupovat do či unikat z místnosti.

Přirozená ventilace

Toto je účinný způsob ventilace horkého vzduchu z interiéru budovy, a to způsoby, jakými jsou přirozený vítr, rozdíly v teplotě vzduchu nebo komínový efekt (tah). V některých případech lze horký suchý vzduch ochlazovat a zvlhčovat pomocí malých fontán s rozptylem vody.

 

 

Působení klimatu

V jižní Evropě je hlavním záměrem uchovat budovy chladné v těch nejteplejších částech dne během letních měsíců. Tyto budovy však budou muset být také schopny absorbovat teplo během zimních měsíců, ačkoliv je tam zimní období relativně krátké.

V severní Evropě je nejdůležitější maximalizovat příjem slunečního záření během dlouhých zimních měsíců. V průběhu kratších letních měsíců by k ochlazení budovy měla stačit přirozená ventilace bez nutnosti použití jakýchkoli aktivních prvků.

Pro instalaci ventilovaných oken či Trombeho zdí jsou ideální chladné slunné zimy. V horkých letních obdobích bude vysoká inertnost tepla snižovat maximální teploty. Působení dopadů slunečního záření lze snížit použitím zastínění či ventilovaných oken.

Komplexní řešení, včetně pasivních solárních prostředků, může napomoci ke zvýšení estetické kvality budovy i úrovně komfortu jejích obyvatel, například okenice na nabílených budovách.

Dopady na životní prostředí

Ty jsou zanedbatelné, neboť jsou použity pouze pasivní solární prostředky. Vizuální dopady lze minimalizovat bude-li věnována patřičná pozornost architektonickému designu.

Instalace Další informace
Ekonomika